Auditieve en visuele tramhalteaankondiging – Vlaamse Regering : De Lijn start aankoopprocedure 146 trams

Vervanging huidige Kusttrams en kleine trams goed voor 30.000 plaatsen

De vervoermaatschappij De Lijn start de aankoopprocedure voor 146 nieuwe toegankelijke trams. Dat is de start van de grootste bestelling van trams ooit bij de vervoermaatschappij. Met de investering wil De Lijn op verzoek van Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Hilde Crevits de huidige Kusttrams en de kleine trams vervangen en extra tramstellen voorzien voor de uitbreiding van het tramnet. De raad van bestuur van De Lijn heeft het licht op groen gezet om de aankoopprocedure op te starten. Vlaams minister Hilde Crevits wil de beschikbare middelen innovatief, efficiënt en duurzaam inzetten. Door de aankoop zal de toegankelijkheid van de tramvloot verhogen en wordt het trampark gestandaardiseerd. Het gaat om een geplande investering van ruim 320 miljoen euro.

Grootste aanbesteding voor trams ooit

Met de start van de aankoopprocedure van 146 nieuwe trams wil Vlaams minister Crevits zoals in de beheersovereenkomst en beleidsnota vastgelegd de toekomst van het voertuigenpark van De Lijn verzekeren, de toegankelijkheid en het comfort verhogen, het trampark harmoniseren en in bijkomende capaciteit voorzien voor de nieuwe tramlijnen. Het gaat om een toename van de tramcapaciteit met 25 procent. Daarnaast moeten de nieuwe trams de Kusttrams en de kleine trams vervangen. Het gaat om de start van de grootste aankoopprocedure ooit. Voor de aanbesteding is 320,2 miljoen euro voorzien in het meerjaren investeringsprogramma van De Lijn. Als de procedure vlot verloopt, verschijnen de eerste nieuwe trams in 2018 in het straatbeeld.

Doorgedreven standaardisatie

Om een doorgedreven standaardisatie en vernieuwing van het trampark te realiseren wordt gekozen voor een gegroepeerde aankoop van tramvoertuigen voor de drie tramentiteiten. De trams zijn 32 meter lang en hebben twee standaardmaten in de breedte: 2,3 m. (Antwerpen en Oost-Vlaanderen) en 2,4 m. (West-Vlaanderen). De capaciteit bedraagt respectievelijk minimum 260 en 280 reizigers. Door de doorgedreven standaardisatie gebaseerd op hetzelfde technologisch platform, worden zowel studie- en ontwikkelingskosten beperkt en kunnen standaardwerkmethoden voor onderhoud toegepast worden.

Comfort en Toegankelijkheid

De nieuwe tramvoertuigen zijn lagevloertrams en zullen voldoen aan de huidige comforteisen van de reizigers. De toegang is bereikbaar zonder treden. Op de nieuwe voertuigen wordt in reizigersinformatie en auditieve en visuele halteaankondiging voorzien.

Kusttram: 62 trams

Voor de Kusttram zullen 62 nieuwe trams instromen. 57 trams zorgen voor de volledige vervanging van de huidige 48 Kusttrams en maken een verhoging van de frequentie mogelijk. Daarnaast zijn er 5 trams voorzien voor de mogelijke verlenging van de tramlijn naar Veurne. De voorziene nieuwe kusttrams hebben een breedte van 2,4 meter om in te spelen op de specifieke omgevingsfactoren (veel toeristisch verkeer met bagage).

Antwerpen: 66 trams

Voor Antwerpen zijn 66 nieuwe trams voorzien. Deze voertuigen worden gekocht voor een gefaseerde vervanging van de huidige kleine trams (PCC’s) en de vertramming in het kader van het Masterplan. In Antwerpen rijden momenteel 238 trams: 83 lagevloertrams (Hermelijntrams) en 155 kleine trams (PCC’s).

Gent: 18 trams

Voor Gent liggen 18 trams op tafel. Ook daar gaat het om extra capaciteit voor de uitbreiding van het net en de vervanging van de huidige kleine trams (PCC’s). In Gent rijden momenteel 75 trams, waarvan 35 lagevloertrams (Hermelijntrams) en 40 kleine trams (PCC’s).

Vanaf november 2014: levering 48 eerder bestelde trams

Daarnaast verwacht De Lijn tegen november van dit jaar de eerste nieuwe toegankelijke trams van al geplaatste bestellingen. 10 daarvan gaan naar Gent, 38 naar Antwerpen.

In Gent zullen de eerste trams van de huidige bestelling tegen november in het straatbeeld verschijnen en zorgen voor 15 procent bijkomende capaciteit.

Vanaf april 2015 stromen elke maand 2 nieuwe trams in voor Antwerpen van een eerdere bestelling. De eerste 10 trams zijn 42 meter lang en bieden plaats aan 280 reizigers. Daarna volgen 28 gewone Hermelijntrams. De nieuwe trams zorgen voor 25 procent bijkomende capaciteit.

Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare Werken Hilde Crevits : “Op verschillende plaatsen in Vlaanderen worden nieuwe tramlijnen aangelegd en zijn er nieuwe lijnen gepland. Al 7 km nieuwe tramlijn is er aangelegd en de werken voor nog eens 9 km zijn gestart. Daarnaast zijn andere tramlijnen in voorbereiding. Met de start van de aankoopprocedure voor 146 nieuwe trams verhogen we conform de beheersovereenkomst de capaciteit, het comfort en de toegankelijkheid voor de gebruikers van het openbaar vervoer. De nieuwe trams zijn goed voor 30.000 plaatsen. Het gaat om de start van de grootste aanbesteding voor trams ooit, goed voor een geplande toekomstgerichte investering van ruim 320 miljoen euro.”

Persinfo:, Katrien Rosseel, Persadviseur Vlaams minister Hilde Crevits
http://www.politics.be/

Delen
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

  1. Keolis Nederland ondersteunt veilig reizen voor mensen met een (visuele) beperking20-07-2018 06:07:57
  2. “Nu zetten ze de blinden in de regen”13-04-2018 10:04:06
  3. Dankzij deze vinding stapt een slechtziende altijd in de goede bus05-04-2018 07:04:30
  4. Buslijnbordje helpt blinden en slechtzienden30-03-2018 06:03:06
  5. Buslijnbordje voor blinden en slechtzienden11-03-2018 08:03:55
  6. “Nieuwe busterminal op Antwerpse Zuid levensgevaarlijk voor blinden en slechtzienden”05-01-2018 02:01:41
  7. “Toegankelijkheid haltes van De Lijn kan veel beter”04-01-2018 07:01:14
  8. De Lijn – Is mijn halte toegankelijk?22-11-2017 12:11:21
  9. Merendeel bushaltes van De Lijn niet aangepast19-11-2017 05:11:15
  10. Handicap? 5% van bushaltes aangepast voor blinden en slechtzienden19-11-2017 02:11:29
  11. Slechts klein aantal haltes van De Lijn toegankelijk voor mensen met beperking10-08-2017 06:08:55
  12. Beperking? 90% haltes ontoegankelijk10-08-2017 06:08:17
  13. Vlaamse bushaltes zijn te weinig toegankelijk01-04-2017 08:04:18
  14. “Zonder bus geraak ik niet op mijn werk”20-07-2016 07:07:21
  15. Tongeren – Volgende week start herinrichting bushaltes aan Bilzerpoort02-04-2016 08:04:38
  16. Tongeren – Herinrichting bushaltes aan Bilzerpoort start volgende week02-04-2016 08:04:58
  17. Oproep toegankelijkere bus- en tramhaltes27-02-2016 09:02:04
  18. Beringen – Aanleg nieuw busstation van start26-09-2015 12:09:11
  19. Blinde fan stapt 4 km om concert bij te wonen26-09-2015 12:09:11
  20. Kleuren-tv geeft info over bus en tram26-09-2015 12:09:11
  21. Turnhout – Stad maakt openbaar vervoer toegankelijker26-09-2015 12:09:11
  22. Metrostation Diamant in Antwerpen officieel heropend26-09-2015 12:09:11
  23. Slechtzienden niet tevreden met nieuwe look MIVB26-09-2015 12:09:11
  24. Brusselaars mogen metrostations keuren op website26-09-2015 12:09:11
  25. Gent: Tramtunnel aan station zit vol hindernissen26-09-2015 12:09:11
  26. Elk dorp met bus bereikbaar voor mensen met handicap26-09-2015 12:09:11
  27. Toegankelijkheid bushaltes in Neerpelt26-09-2015 12:09:11
  28. Blinde kinderen ontdekken rijtuigen MIVB26-09-2015 12:09:11
  29. Slechtzienden klagen over nieuwe look voertuigen26-09-2015 12:09:11
  30. Hasselt – Actie voor meer toegankelijke bushaltes26-09-2015 12:09:11
  31. “Rooseveltplaats is levensgevaarlijk”26-09-2015 12:09:11
  32. Slechtzienden zien nieuwe MIVB-bussen niet rijden26-09-2015 12:09:11
  33. Trams krijgen koplampen met led-verlichting26-09-2015 12:09:11
  34. Aanpassingen bushaltes en zebrapaden voor blinden in Sint-Andries26-09-2015 12:09:11
  35. Chaos aan tramperrons stationsplein26-09-2015 12:09:11
  36. Lanklaar: Bushaltes op Rijksweg beter toegankelijk26-09-2015 12:09:11
  37. Wilfried Vandervelden vindt blindelings zijn weg in de metro van Brussel26-09-2015 12:09:11
  38. Bussen krijgen vrij spel26-09-2015 12:09:11
  39. Lijnspotters helpen 1.250 mindervaliden26-09-2015 12:09:11
  40. 18 busstations krijgen schermen met realtime informatie26-09-2015 12:09:11
  41. Nieuwe liften voor andersvaliden26-09-2015 12:09:11
  42. Geen infopaal aan bushalte Markt Oedelem26-09-2015 12:09:11
  43. “Ik zie dat als een aprilgrap”26-09-2015 12:09:11
  44. Infoborden De Lijn zetten reizigers op verkeerd spoor26-09-2015 12:09:11
  45. MIVB slaat wit uit bij idee om bussen en trams alweer te schilderen26-09-2015 12:09:11
  46. Auditieve en visuele tramhalteaankondiging – Vlaamse Regering : De Lijn start aankoopprocedure 146 trams26-09-2015 12:09:11
  47. Blinde fan van Willy Sommers moet 4 km stappen naar concert in Postel26-09-2015 12:09:11
  48. Fluostickers voor bus en tram26-09-2015 12:09:11
  49. QR codes aan de haltes van De Lijn26-09-2015 12:09:10
  50. De Lijn worstelt met nieuwe technologie26-09-2015 12:09:10
  51. Blinden zijn gekant tegen te stille bussen26-09-2015 12:09:10
  52. Gent – Supertrams rijden eind dit jaar op lijn 126-09-2015 12:09:10
  53. Tool brengt toegankelijkheid van bus- en tramhaltes in kaart10-07-2015 08:07:40
  54. Slechts 3,5 procent haltes De Lijn toegankelijk voor reizigers met beperking11-05-2015 07:05:11
  55. “Door verdwijnen bus verloor ik mijn vrijheid”20-04-2015 07:04:17
  56. Wat komt na de belbus?29-03-2015 07:03:23
  57. De Lijn: Geen bus meer na 19 uur op zondag17-12-2014 09:12:27
  58. Blinde moeilijk naar verplaatste bushalte29-05-2011 12:05:30
  59. Busstation Dampoort opnieuw in gebruik29-05-2011 12:05:51

Laatst bijgewerkt op 26 september 2015 – 12:25