Tramlijn 1 centraal in detectiveverhaal

Bron: Het Laatste Nieuws
27 mei 2006

‘Moord op de tram’ van blinde schrijver Firmin Criel ook op cd

EVERGEM/GENT

Gisteren was tramlijn 1 hét decor voor de voorstelling van het nieuwe boek van  de bekende blinde Gentse schrijver Firmin Criel.  ‘Moord op de tram’ speelt  zich dan ook voor het grootste deel af op en rond de bekendste en oudste  tramlijn van Gent.  Criel is zeker niet aan zijn proefstuk toe als het gaat  over de combinatie van boeken en het openbaar vervoer.  Als slechtziende  speelt het openbaar vervoer een belangrijke rol in zijn leven.  Al jaren  zet Criel zich binnen de Bond van Trein-, Tram- en Busgebruikers in voor meer  aandacht voor andersvaliden.  Dat onderzoekers Pierke en Slets, de twee  hoofdpersonages, zich dan ook uitsluitend met het openbaar vervoer verplaatsen,  lijkt vanzelfsprekend.

‘Moord op de tram’, vertelt het verhaal van het onderzoek naar de moord op een  jonge vrouwelijke trambestuurster.  De vrouw wordt op een zwoele juniavond  brutaal om het leven gebracht aan de halte van het Evergemse Brielken.   Wanneer onderzoeksrechter Jef Koekoek, samen met detectivebureau Pierke en Slets,  op de zaak gezet worden start de wilde tocht door Gent.  En dat, op een  gele Volkswagenkever na, allemaal via het openbaar vervoer.

“Met dit boekje wou ik bewijzen dat je ook zonder snelle sportwagens een leuke  detectiveroman kan schrijven”, vertelt Firmin Criel.  Waar andere speurders  door de stad scheuren, doen Pierke en Slets al hun verplaatsingen via trein,  tram of bus.  En toch blijft de vaart in het boek behouden”.  Waarom  de auteur zoveel aandacht heeft voor het openbaar vervoer is duidelijk.   “Als slechtziende ben ik al van op erg jonge leeftijd aangewezen op het openbaar  vervoer.  Het is niet meer weg te denken uit mijn leven.  Het is  normaal dat je zoiets dan ook in je boeken verwerkt”.

Ook gesproken

Naast heel wat leuke publiciteit voor het Gentse openbaar vervoer is ‘Moord op  de tram’ vooral een spannend verhaal.  “Het boekje leest als een TGV”,  klonk het gisteren op tramlijn 1.

Criel wil met zijn boek bewijzen dat ook slechtzienden recht hebben op de betere  literatuur.  Het boek is dan ook in twee versies verkrijgbaar.  In een  leuke pocketvorm, die gemakkelijk te lezen is op het openbaar vervoer, of in  gesproken versie op een cd voor blinden en slechtzienden.  Het boek is te  verkrijgen op 09/329.06.47.  Je kan je aanvraag ook mailen naarfirmin.criel@skynet.be.  Het  boek kost 15 euro, de gesproken vorm 10 euro.

Kristof VEREECKE
Sabine VAN DAMME

***

Moordenaar slaat toe op lijn 1

Bron: Het Nieuwsblad
27 mei 2006

EVERGEM/GENT

Auteur met visuele handicap situeert thriller op en om de tram

Aan de creatieve geest van Firmin Criel is nog maar eens een boek ontsproten.   In Moord in de tram gaat de auteur samen met de lezer op zoek naar de moordenaar  van een trambestuurster.  Het werd een verhaal vol spanning en intriges,  waarbij het Gentse openbaar vervoer een prominente rol speelt.

Het verhaal begint op een warme juniavond in 2004.  Een controleur aan de  Korenmarkt wacht er tevergeefs op de laatste tram.  Hij gaat op verkenning  en vindt de Hermelijn-tram aan de terminushalte Evergem-Brielken.  In het  voertuig treft hij het levenloze lichaam aan van de vrouwelijke trambestuurder.   De toon is meteen gezet.  De atypische detectives Pierke en Slets, die  nooit wegscheuren in blitse sportwagens maar gewoon de tram en de trein nemen,  kunnen aan het werk.

Met dit boek is Firmin Criel niet aan zijn proefstuk.  Van eerdere werken  vallen vooral Een grote reis en Mijn weg op, twee autobiografische werken die  het leven van de auteur als visueel gehandicapte beschrijven.  Niet om  medelijden te wekken maar wel om op een humoristische manier zijn eigen wereld  in het donker te beschrijven.

Eén ding hebben de werken gemeen.  Het openbaar vervoer wordt telkens een  personage op zich.  Daar moet wel een verklaring voor zijn: “Tja, ik ben er  natuurlijk grotendeels afhankelijk van.  Al van in mijn jeugd, toen ik met  tram en trein naar school ging.  Van bij ons thuis kon ik de treinen zelfs  horen passeren.  Ik rijd ook veel liever met de tram dan met een auto.   Ik voel me er veiliger.  Na al die jaren op deze lijn kan ik mij ook  oriënteren, hé.  Een wissel, een bocht, een tunnel, veel heb ik niet nodig  om exact te weten waar ik ben.”

Firmin kent de tramlijn dus zeker goed genoeg om ze een prominente rol te geven  in het verhaal.  Het resultaat is bewonderenswaardig.  Want hoe kan  een blinde auteur bijvoorbeeld beelden oproepen en in tekst omzetten? “In mijn  prille jeugd kon ik wel zien.  Die beelden zitten nog altijd in mijn  geheugen”, zegt Firmin.  “Grote vormen en contrasten tussen licht en donker  zie ik ook nog.  Het is dan ook typerend dat de weinige personages die geen  gebruik maken van het openbaar vervoer zich verplaatsen in een Volkswagen Kever.   Dat is een van die auto’s die ik altijd meteen herken aan die typische vorm.”

Geel-blauwe bel

Naast zijn literaire escapades is Firmin al jaren een stuwende kracht bij de  bond voor trein-, tram- en busgebruikers.  Enkele van zijn ideeën zijn  zelfs toegepast op alle Gentse bussen.  Denken we maar aan de geelblauwe  bel die nu veel beter zichtbaar is.  Ook in zijn boeken krijgen blinden en  slechtzienden veel aandacht en maken deze personages zich ondanks hun  beperkingen toch onmisbaar.

De auteur beklemtoont dat zijn boeken geen oproep zijn tot medelijden: “Eerlijk  gezegd, als dat de motivatie is om mijn boek te kopen, dan heb ik liever dat men  het niet koopt.  Beoordeel mij maar als elke andere auteur.”

‘Moord in de tram’
Gewone druk: EUR 15
Gesproken vorm: EUR 10
Bestellingen via firmin.criel@skynet.be of bellen naar 09-329.06.47

Frederik VELGHE

Delen
Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

  1. Housam is blind… maar brengt nu tweede boek uit13-12-2019 08:12:14
  2. Blinde studente doctoreert over Nobelprijswinnaar14-10-2019 06:10:48
  3. “Ik moet mensen vaak vragen om mijn hond met rust te laten”30-08-2019 07:08:48
  4. Blindengeleidehond staat centraal in prentenboek12-05-2019 05:05:01
  5. “Als 17-jarige wist ik al dat ik een boek zou schrijven”16-04-2019 06:04:23
  6. Levensverhaal Carla Schaad09-02-2019 09:02:21
  7. Slechtziende Evie schrijft boek03-08-2018 05:08:51
  8. Goorse verhalen over blindengeleidehond gebundeld in boek15-02-2018 11:02:59
  9. Blinde Joseph Mertens (81) stelt biografie voor13-07-2017 07:07:38
  10. Tip: ‘Doe normaal, ik ben alleen maar blind’18-06-2017 05:06:19
  11. Joke van Rooden-Peppelman schrijft boek over haar handicap18-06-2017 11:06:07
  12. Windkracht 618-06-2017 09:06:39
  13. Een boek dat een heldere blik verschaft in een wazige wereld17-06-2017 01:06:29
  14. Boek: Leven met RP – Joke van Rooden02-05-2017 02:05:26
  15. Verkoopinformatie “Graag zien!” van Monique Van den Abbeel12-02-2016 09:02:15
  16. Blinde mama, sterke vrouw04-02-2016 09:02:27
  17. Visio-cliënten verwerken dromen en fantasie in verhalen14-12-2015 07:12:16
  18. Bijlo gebundeld05-12-2015 08:12:58
  19. Agnes van Overveld en Ria Hogers presenteren boek: Windkracht 602-12-2015 08:12:57
  20. Columns gebundeld in ‘Bijlo Kijkt Door’04-11-2015 09:11:16
  21. ‘Heksenhoer, sterf’ – Magie, ketterij en heksenwaan toen en nu (Ugo Janssens)09-10-2015 03:10:57
  22. Een droom: Cindy Baars schreef met minder zicht haar debuutroman02-10-2015 05:10:40
  23. Cees Smit realiseert 500 oogoperaties19-05-2015 06:05:38
  24. Syriër pent fabels neer22-03-2015 08:03:14
  25. Esther Crombag – Blind vertrouwen – Tijd voor Max10-03-2015 06:03:11
  26. Boek blinde wielrenster Esther Crombag10-03-2015 05:03:36
  27. Annemiek, slechtziend, auteur van het boek “+23”10-03-2015 04:03:23
  28. Blinde immigrant uit Syrië brengt boek uit15-01-2015 09:01:11
  29. Thriller ‘Harteloos’ van blinde Cees Smit29-12-2014 09:12:35
  30. Angelique laat haar werk zien04-12-2014 09:12:57
  31. Angelique Ten Holter geeft boek uit16-11-2014 11:11:01
  32. Blinde en dove broers schrijven verhalen06-11-2014 07:11:50
  33. Marloes Bloedjes, oud-leerlinge Visio, brengt boek uit01-10-2014 02:10:04
  34. Recensie: Monique van Roosmalen – Dankbare kinderen huilen niet12-08-2014 10:08:03
  35. Slechtziende Hashim Waheb schijft boek18-06-2014 03:06:03
  36. Blinde auteur Cees Smit: Ik wil het onmogelijke waarmaken16-05-2014 06:05:01
  37. Adrian Mole-schrijfster Sue Townsend overleden12-04-2014 08:04:01
  38. Nieuwe recensies Expeditie Ribbelroute15-01-2014 04:01:01
  39. “Alles of niets” (Abke Kloosterman)31-10-2013 04:10:00
  40. Stichting Zicht in Zicht: Morgen lancering “Expeditie Ribbelroute”14-10-2013 07:10:57
  41. 15 oktober lancering “Expeditie Ribbelroute”11-10-2013 03:10:01
  42. Fantasy- en scifi-auteur Jack Vance overleden30-05-2013 12:05:26
  43. Politievrouw redt roman blinde auteur die met lege pen schreef13-04-2012 04:04:40
  44. Marleen Rozema wint columnwedstrijd25-01-2012 05:01:10
  45. Julius Schellens wint Nederlandse verhalenprijs21-12-2011 07:12:47
  46. Jelka kan haar eigen boek niet lezen25-11-2011 11:11:39
  47. Visueel gehandicapte schrijver wil literaire wereld definitief overtuigen10-11-2011 06:11:18
  48. Het tweede boek van Iris van der Zaag is uit22-10-2011 01:10:37
  49. Bijna blind op zoek naar grenzen23-06-2011 06:06:02
  50. Honderdvijftig jaar oud, maar al dertig jaar leeg07-06-2011 09:06:15
  51. ‘Geen literaire opsmuk’07-06-2011 08:06:50
  52. Visuele beperking kan ook mooi zijn07-06-2011 08:06:46
  53. Slechtziende schrijver doet alles op de tast07-06-2011 08:06:32
  54. Over Annemiek van Munster – ‘Ze kijkt je aan, maar ziet ze ook iets?’07-06-2011 08:06:17
  55. “Geen enkele slechtziende ziet hetzelfde”07-06-2011 08:06:24
  56. Ziende blind07-06-2011 08:06:43
  57. “Elk detail moet kloppen”07-06-2011 08:06:41
  58. Debuutbundel graaft in eigen ziel07-06-2011 08:06:48
  59. De ‘blinde Hitchcock’ schrijft twee boeken07-06-2011 08:06:35
  60. “De vrouw was baas”07-06-2011 08:06:35
  61. ‘Ik zou het graag verfilmd zien’07-06-2011 08:06:00
  62. ‘Blinde Hitchcock’ schrijft nieuwe thriller07-06-2011 08:06:42
  63. Slechtziende ex-schepen schrijft tiende boek07-06-2011 08:06:36
  64. Ziende het onzienlijke07-06-2011 08:06:12
  65. Blind en toch alles zien07-06-2011 08:06:25
  66. Blinde auteur brengt twee boeken uit07-06-2011 08:06:43
  67. “Op het gevoel” van Charlotte Glorie07-06-2011 08:06:43
  68. Net verschenen: ‘Met andere ogen. Het zevende jaar’ (Sabriye Tenberken)07-06-2011 08:06:16
  69. Wim Tonniau wint in Nederland wedstrijd met kortverhaal07-06-2011 06:06:50
  70. Opbrengst boek blinde schrijfster naar Ronald McDonaldhuis07-06-2011 06:06:15
  71. Zien doe je niet alleen met je ogen07-06-2011 06:06:22
  72. Tramlijn 1 centraal in detectiveverhaal07-06-2011 06:06:32
  73. Bijna blinde oud-journalist en -Schellenaar wint ‘Een Nieuw Lied’ van Radio 107-06-2011 06:06:06
  74. Sabriye Tenberken: Mijn weg leidt naar Tibet07-06-2011 06:06:18
  75. Op reis naar de geschiedenis07-06-2011 06:06:25
  76. Blik van Bijlo helderder dan ooit07-06-2011 06:06:00
  77. Vincent Bijlo: Het instituut & Achttienhoog07-06-2011 06:06:28
  78. De blinde vlek van de beschouwing07-06-2011 06:06:30
  79. De blinde werkelijkheid07-06-2011 06:06:15
  80. Otto blikt de wereld in07-06-2011 06:06:57
  81. Jef Verwimp tussen licht en donker07-06-2011 06:06:08
  82. Slechtziende beschrijft zijn levensweg07-06-2011 06:06:26
  83. Oogschaduw, maar geen ogen07-06-2011 06:06:49
  84. ‘Ik ben uitgeïntegreerd’07-06-2011 06:06:52

Laatst bijgewerkt op 24 juni 2011 – 06:45